Przewodnik po wyborze odpowiednich mebli na mały balkon‍Mieszkanie na balkonie to świetny sposób na cieszenie się przestrzenią, a jednocześnie pozostawanie w zasięgu reszty domu. Jednak wykorzystanie niewielkiej przestrzeni może być trudne. Jeśli Twój balkon jest mały, możesz czuć się ograniczony, jeśli chodzi o to, co możesz na nim przechowywać lub jak go udekorować. Nie musisz jednak rezygnować z posiadania ładnego balkonu. Odrobina planowania i kilka prostych sztuczek może sprawić, że w pełni wykorzystasz swój balkon, pozostawiając miejsce na inne zajęcia. Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać małą przestrzeń balkonową. Oto nasza lista porad, które mogą Ci w tym pomóc.

Najpierw zaplanuj swoją przestrzeń

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to usiąść i dokładnie zaplanować, ile miejsca masz na swoim balkonie. Większość balkonów nie jest zbyt duża, więc musisz jak najlepiej wykorzystać tę przestrzeń. Można to zrobić za pomocą narzędzi, takich jak taśma miernicza, aby uzyskać dokładny pomiar przestrzeni, którą się dysponuje. Należy również pamiętać o uwzględnieniu ścian, które mogą blokować przestrzeń. Na przykład, jeśli po jednej stronie balkonu znajduje się ściana, nie będzie można jej wykorzystać do niczego, ponieważ będzie przeszkadzać. Należy również zastanowić się, co chcemy przechowywać na balkonie. Jeśli masz nadzieję przechowywać dużo rzeczy, możesz pomyśleć o dodaniu kilku dodatkowych półek. Jeśli masz nadzieję, że będziesz używać balkonu do rozrywki, możesz rozważyć meble, które sprawią, że przestrzeń będzie bardziej dostępna. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest sytuacja, w której goście z trudem wstają, ponieważ są zbyt wysocy, aby widzieć przez barierki.

Wykorzystaj swój balkon w pełni

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby w pełni wykorzystać przestrzeń swojego małego balkonu, jest zasadzenie kilku roślin. Pomoże Ci to poczuć się jak na innej planecie, ponieważ zazwyczaj niewiele roślin jest w stanie rosnąć na tak małej przestrzeni. Może to nawet pomóc zmniejszyć ilość hałasu, który słychać z reszty domu, ponieważ rośliny często działają jak bariera pochłaniająca hałas. Rośliny dodają również urody, a ponadto mogą zapewnić wiele innych korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Należy przynajmniej spróbować posadzić kilka roślin, które wytrzymają gorący i suchy klimat balkonu. Jeśli chcesz poważniej podejść do roślin, możesz nawet spróbować wyhodować własne. Może to brzmieć trochę szalenie, ale jest kilka osób, które potrafią to robić z powodzeniem. Można nawet kupić świetne nawozy do roślin rosnących w pomieszczeniach, dzięki czemu jeszcze łatwiej będzie można w pełni wykorzystać możliwości balkonu.

Nie przechowuj zbyt wiele na balkonie

Ponieważ balkon to tak mała przestrzeń, łatwo jest ulec pomysłowi przechowywania na nim wszystkiego. Należy jednak starać się tego unikać za wszelką cenę. Najlepszym sposobem na wykorzystanie małego balkonu jest przechowywanie tylko tych przedmiotów, które są Ci naprawdę potrzebne. Choć może się wydawać, że przechowywanie wszystkich rzeczy na balkonie jest kuszące, nie jest to dobry pomysł. Możesz mieć kilka rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz i prawdopodobnie zajmą one miejsce, które mógłbyś wykorzystać na coś innego. Należy również przestrzegać zdroworozsądkowej zasady, aby nie przechowywać niczego, czego nie chcielibyśmy się pozbyć.

 

O autorce artykułów